Pěstoun nezachrání celý svět – ale od základu změní život dítěte…

Pokud vás zajímá náhradní rodičovství, nebojte se zeptat v Dobré rodině

Natálka si na začátku života jako malé miminko zažila těžké věci. Nebylo to stejné, jako když se do běžné fungující rodiny narodí miminko. Všichni se na něj těší, má připravený krásný pokoj, jeho blízcí hned reagují, když pláče… Natálku bohužel krátce po startu do života čekalo ze závažných důvodů odloučení od rodičů. Její příběh měl ale šťastný konec, protože díky pěstounům získala nový domov. A v něm spoustu lásky, která pomáhá s uzdravením ran, co má na duši…
S takovými příběhy se v Dobré rodině setkávají na denním pořádku. Posláním této organizace je rozvoj náhradního rodičovství a podpora dětí, které nemohou vyrůstat ve stabilním prostředí vlastní rodiny.

Představíte nám vaši činnost v Ústeckém kraji paní Forštová?
Jako doprovázející organizace nabízíme podporu přechodným a dlouhodobým pěstounům, věnujeme se i adoptivním rodičům a jejich dětem, pořádáme vzdělávací semináře a kurzy pro náhradní rodiče i zájemce, které téma jen zajímá. Přímo na Děčínsku doprovázíme kolem 20 pěstounských rodin, působnost ale máme ve všech krajích. Po celé České republice poskytujeme podporu více než 800 náhradních rodin se zhruba 1000 dětmi… V rámci Ústeckého kraje máme pobočky v Děčíně, Teplicích, Mostě, naši doprovázející pracovníci ale jezdí za rodinami do celého kraje. Stejně tak se v Dobré rodině věnujeme hledání a přípravám nových náhradních rodičů.

Proč je náhradní rodina pro ohrožené děti tolik důležitá?
Tak o tom spolu můžeme mluvit hodiny a hodiny. Ale ve zkratce - Děti, které nemohou vyrůstat z vážných důvodů se svou původní rodinou, si nesou velké šrámy na duši. A ty se těžko zahojí bez blízkých pečujících osob, které tu budou jen pro ně, kteří s nimi budou pracovat na láskyplném vztahu… Jenom tak se vyrovnají se ztrátou vlastních rodičů a budou umět navazovat kvalitní vztahy i v budoucím životě.

Co kdyby mezi námi byl čtenář, který uvažuje o tom stát se náhradním rodičem? Jaké by měl podniknout kroky?
Ze zkušenosti víme, že takové rozhodnutí nepřichází z hodiny na hodinu. Nejprve asi bude chtít zjistit více informací, přečíst si zajímavé články k tématu. Budeme moc rádi, když se s námi spojí, ať už to udělá přímo telefonicky, zajde na naši děčínskou pobočku nebo se podívá na naše webové stránky či facebook, kde najde spoustu dalších informací a příběhů.
A chtěla bych povzbudit opravdu všechny, ať se nebojí a zeptají se. Nemusí se stát hned náhradními rodiči, ale mohou systému pomoci i jinak. Dobrovolníci z řad veřejnosti se u nás věnují třeba doučování dětí a podobně. Rádi budeme spolupracovat se všemi, kterým není náhradní rodičovství lhostejné.

Jak vás ovlivňuje aktuální koronavirová situace?
Samozřejmě, musíme na ni reagovat, v lecčem je to pro nás a hlavně rodiny s dětmi komplikovaná situace. Hlavní je prostě teď zdraví nás všech. Na druhou stranu, díky této situaci rozvíjíme věci, ke kterým bychom jinak třeba nedošli. Začali jsme připravovat zájemce o náhradní rodičovství online a také různé semináře pro veřejnost s tématikou náhradního rodičovství už umíme i v online prostředí. Snažíme se tedy situaci brát jako příležitost.

Kontakty a více informací:
Dobrá rodina o.p.s.
Kamenická 569/109, Děčín
Mgr. Kateřina Forštová
Bc. Klára Ježková
Bc. Ilona Rálišová
www.dobrarodina.cz
www.detidorodin.cz
Tel.: +420 724 113 112
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Sledujte nás také na Facebooku.
Navštivte seminář: https://seminare.dobrarodina.cz/.

NAŠE KULTURNÍ TIPY

Žádné události

OCENĚNÍ THE BEST 2015

oceneni egovernment2015

RODINA JE TADY DOMA

Rodina je tady doma