Karolína Kounová Roubíčková

Karolína Kounová Roubíčková

Protože nemůžeme organizovat workshopy naživo, připravili jsme pro vás alespoň pár návodů online. Máte také jako my špatný pocit z množství odpadu, který každý den generujeme? I když se snažíme odpad omezit, pořád je to málo. Pojďte si s námi hrát a začít můžeme třeba trochu punkovým notýskem z krabice od potravin a ze starých papírů, třeba těch nepopsaných, co je na konci roku vytrhnete ze školního sešitu, než ho dáte do sběru. Chceme vás navnadit dopředu, tak si zatím připravte papíry a obaly z potravin či kosmetiky, můžete si potom s námi postupně vyrobit několik kousků, které nikdo jiný než vy mít nebude. A pilné tvořivce odměníme stahovacími pytli na záda, těšte se! Sledujte facebookové stránky městské knihovny.

Vedoucí netrpělivě očekávají umožnění prezenční výuky, prozatím někteří jedou online kroužky, připravují se na své účastníky, studují, zdokonalují se ve svých dovednostech, připravují tábory a nebo doplňkovou činnost apod., ale v žádném případě ani v této době nezahálíme. Přehled hlavních aktivit pro veřejnost na následující období si můžete přečíst v tomto letáčku a ke každé aktivitě se můžete těšit v daný den na upoutávku na Facebooku, která aktivitu řádně představí. Ať už chodíte rádi na výlety, pečete, sprintujete, rukodělně tvoříte či potřebujete zabavit ty nejmenší. Váš DDM Děčín, s námi se nudit nebudete.

Medvěd kamčatský Bruno z děčínské zoologické zahrady si plnými doušky užívá sněhovou nadílku. K zimnímu spánku se prozatím ulehnout nechystá. Ptáte se proč? „Důvodem je mírný průběh letošní zimy. Až do minulého týdne se pohybovaly teploty pouze kolem bodu mrazu, a počasí ho tak k žádné hibernaci nenutilo. Trochu k tomu přispívá i jeho věk. Mladí medvědi zpravidla spí přes zimu kratší dobu než starší kusy,“ vysvětlil vrchní chovatel Petr Haberland. I v této době chodí Bruno do venkovního výběhu, kde si dokáže sníh a mráz náležitě užít. Ve sněhu se válí, běhá, hrabe i hledá krmení, které mu do něj schovali ošetřovatelé. Jeden den na něj ve venkovní expozici dokonce čekal sněhulák ozdobený jeho oblíbenými dobrotami. Brunův denní režim je nyní v zimě pozměněn, venku tráví pouze pár hodin denně, zbytek dne pak proleží na slámě ve své ubikaci a pospává. I jeho krmná dávka byla z letních 20 kilo snížena na pouhé 3 kilogramy, a tak v tomto období využívá dostatečných tukových zásob, které si během roku vytvořil. „Předpokládáme, že pokud už letos neudeří na delší dobu větší mrazy, k regulérnímu zimnímu spánku už Bruno nejspíš neulehne,“ doplnil Haberland. Jak si Bruno sněhové nadílky užívá se můžete přesvědčit na videu nebo ho lze sledovat online na webových stránkách zoo.

Pokud vás zajímá náhradní rodičovství, nebojte se zeptat v Dobré rodině

Natálka si na začátku života jako malé miminko zažila těžké věci. Nebylo to stejné, jako když se do běžné fungující rodiny narodí miminko. Všichni se na něj těší, má připravený krásný pokoj, jeho blízcí hned reagují, když pláče… Natálku bohužel krátce po startu do života čekalo ze závažných důvodů odloučení od rodičů. Její příběh měl ale šťastný konec, protože díky pěstounům získala nový domov. A v něm spoustu lásky, která pomáhá s uzdravením ran, co má na duši…
S takovými příběhy se v Dobré rodině setkávají na denním pořádku. Posláním této organizace je rozvoj náhradního rodičovství a podpora dětí, které nemohou vyrůstat ve stabilním prostředí vlastní rodiny.

Vánoce jsou skvělou příležitostí pro zvířecí enrichment, a proto v tomto týdnu proběhla v děčínské zoologické zahradě vánoční nadílka pro vybrané druhy zvířat, při které nechyběly dárečky, stromeček ani perníčky. Nadělovalo se trochu s předstihem především kvůli medvědovi Brunovi, který už by mohl každým dnem ulehnout k zimnímu spánku. „Bruno se ukázal jako skvělý specialista na odzdobování stromečku a milovník perníčků. Čekal na něj stromeček ozdobený jablky, hruškami a rybami. Jako zpestření jsme mu z kartonu připravili i obrovský perníček,“ vysvětlila mluvčí zoo Alena Houšková. S obrovským dárkem plným ovoce zavítali ošetřovatelé také k chápanům středoamerickým mexickým a svou nadílku si užil i mravenečník Ferda, který dostal balíček plný moučných červů. „Pro mangusty liščí jsme pak přichystali krabici s několika míčky, mezi než jsme nasypali červy. Musely projevit větší snahu, aby se k dobrotě dostaly,“ doplnila mluvčí. Jako správný strávník vánočních pochutin se projevil i Elvis, kanec prasete visajanského, který ze svého vánočního balíčku jako první snědl jeho oblíbené vlašské ořechy. Všechny artikly enrichmentu byly připraveny s ohledem na zdraví a bezpečnost zvířat. Balící papír i velký perníček byl potištěn bramborovými tiskátky potravinářským barvivem.

Týdny plné výzev, aktivit, poznání a zábavy v režii DDM už nyní nějakou dobu běží a rozhodně nejsou nuda! Pravidelně sledujte a zapojujte se do připravených aktivit, které zabaví malé i velké. Chcete vědět víc? Stačí sledovat Facebook či Instagram DDM.

Zastupitelé schválili dotační program města na rok 2021. Konkrétně se jedná o podporu oblasti sociálních věcí a podporu rodiny. Kolik město na jednotlivé oblasti vyčlení, bude známo v prosinci po schválení rozpočtu města na rok 2021. Podávat žádosti v písemné nebo elektronické podobě bude možné od 13.12. 2020 do 4.1. 2021.

Děčínská zoologická zahrada omladila vozový park. Do výbavy zakoupila zcela nový malotraktor zn. MINI 16HP – Klasik od firmy Šálek s.r.o., který nahradil pětatřicet let stařičký malotraktor TZ 4K, který byl do provozu zařazen v září 1985. Dodavatelská firma je jedinou tradiční českou společností vyrábějící tento typ traktoru, který plně vyhovuje podmínkám pro provoz v zoologické zahradě. Minitraktor je nezbytný pro běžný provoz zoo, využití najde především při přesunech nejrůznějšího materiálu, okusu z lesa, rozvozu potřeb při akcích, rozvozu krmiva, atd.). Starý traktor odkoupila firma zpět a čeká ho repas. Pořízení nového malotraktoru hradila zoo ze svých zdrojů (investiční fond).

Telefonní linka Ústeckého kraje pro seniory 475 657 691 - každý den od 8 do 18 hodin
Informační linka pro osamělé seniory 65+ a zdravotně postižené Magistrátu města Děčín
412 593 249 a 774 059 266 - v pondělí a ve středu od 8 do 17 hod., v úterý, čtvrtek a pátek od 8 do 14.30 hod.

Stotisícovou hranici návštěvnosti se děčínské zoologické zahradě podařilo letos překonat i navzdory koronavirové krizi. Dosáhla jí těsně před plošným uzavřením všech zoo, které vláda vyhlásila na pátek 9. října 2020. Prozatím se tak letošní návštěvnost zastavila na čísle 100.151 příchozích. „Velmi si vážíme přízně, kterou nám návštěvníci věnovali po jarním uzavření zoo, významně tak pomohli stáhnout finanční krizi, která po uzavření areálu pro veřejnost vznikla. Pokud by nás lidé chtěli podpořit i v této druhé vlně, lze to udělat například prostřednictvím adopcí zvířat, nákupem zboží v e-shopu, kde lze pořídit nejen suvenýry, vstupenky do zoo, permanentní vstupenky, ale například i sponzorské samolepky nebo rovnou vánoční dárky. Případně lze domluvit i jinou formou sponzoringu,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Dle statistik návštěvnosti by do zoo do konce roku přišlo ještě dalších cca 13 tisíc návštěvníků. Zda o ně zoo přijde, ukáže až vývoj koronavirové situace v celé ČR.

Strana 1 z 28

NAŠE KULTURNÍ TIPY

Žádné události

OCENĚNÍ THE BEST 2015

oceneni egovernment2015

RODINA JE TADY DOMA

Rodina je tady doma