Karolína Kounová Roubíčková

Karolína Kounová Roubíčková

Děčín má za sebou první vydařený víkend městských slavností. Před námi je víkend druhý, během kterého si kromě hudby budete moci po dvou letech užít také ohňostroj.

Labefest

Nedílnou součástí městských slavností je hudební festival Labefest. Rozložený je do dvou dnů, a to na pátek 20. a sobotu 21. května. Kvůli nemoci rockera Kamila Střihavku nahradila na poslední chvíli zpěvačka Annabelle.

Festival začíná v pátek v 17 hodin, kdy se pro návštěvníky otevřou dveře areálu na Smetanově nábřeží. V 17:45 začnou hudební vystoupení, jako první se představí děčínská kapela Bodenbach. Následovat bude Dalibor Janda (19:10) a poté Kapitán Demo (20:50 hodin).

V sobotu festival odstartuje ve 14:15, a to Labefest Talentem. Odborná porota složená z členů kapel Divokej Bill, Walkmanz a z produkce festivalu vybrala finálovou pětici interpretů, ze které návštěvníci festivalu svými hlasy vyberou vítěze, který doplní pestrý line-up festivalu. Hlasovat je možné do 16.5. 12 hodin.

Během soboty se pak můžete těšit na Lásku, Walkmanz, Annabelle, Divokého Billa – a letošní Labefest zakončí skupina Horkýže Slíže.

Až do 19. května koupíte vstupenku na oba dva festivalové dny za 310 korun, cena vstupenky na místě na oba dva dny pak bude 350 korun. Pokud si koupíte lístek pouze v sobotu na místě, zaplatíte 300 korun. Děti do 150 cm, senioři nad 65 let a ZTP/P mají vstup zdarma. Vstupenky zakoupené na Labefest 2020, který se kvůli pandemii koronaviru nekonal, zůstávají v platnosti bez doplatků.

Zatímco v minulých letech začínaly městské slavnosti Labefestem a ohňostrojem, letos to bude jinak. První víkend slavností (13. až 15. května), nabídne Májové trhy na zámku.

Májový ples města byl zrušený

Město Děčín obvykle pořádalo ples na začátku roku, kvůli rekonstrukci Střelnice ale ples přesunulo právě na úvod slavností, a to na pátek 13. května. Pro nezájem veřejnosti byl ale ples zrušený, vstupné se bude vracet.

Trhy na zámku

Letošní historický trh májový se uskuteční v sobotu 14. a v neděli 15. května na zámku. Bohatý program vás zavede do historického románu Alexandra Dumase Tři mušketýři. Na hlavním zámeckém nádvoří se sjedou kejklíři, šermíři a ukázky dobových řemesel. Trhy budou již tradičně v sobotu zahájeny slavnostním průvodem, v zahradách budou gaskoňského šlechtice d´Artagnana provázet jeho přátelé Porthos, Athos a Aramis a během celého víkendu se budete moci zaposlouchat do dobové hudby nebo zhlédnout akrobatická vystoupení.

„Návštěvníkům nabídneme ochutnávku místních specialit, piva i prosecca, stánkový prodej se šperky, keramikou nebo bylinnou kosmetikou. Děti si zahrají ponožkovou bitvu, vyzkouší si řemeslné dílničky a určitě ochutnají spoustu dobrot,“ láká na trhy ředitelka zámku Miroslava Poskočilová.

Vstup pro veřejnost na trhy je z Dlouhé jízdy, od zámecké sýpky a ze Zámecké ulice. Vstupné je jednotné a na celý víkend dohromady stojí 70 Kč/50 Kč, děti do 6 let mají vstupné zdarma. V sobotu proběhne trh od 9 do 19 hodin, v neděli pak od 10 do 17 hodin. Vstup do Růžové zahrady zdarma, snížené vstupné na prohlídky zámku.

Odbor sociálních věcí a zdravotnictví magistrátu zve ve spolupráci s Městským divadlem Děčín seniory na divadelní představení „Casanova na duchcovském zámku“. Představení se uskuteční v sobotu 7. května od 17 hodin v Městském divadle Děčín, senioři mají vstup zdarma. Rezervaci vstupenek lze provést prostřednictvím webového portálu www.vstupenkadecin.cz.

Vstupenky je možné si vyzvednout mimo jiné i v turistických informačních centrech v knihovně nebo na hlavním nádraží či na pokladně magistrátu.
Casanova na duchcovském zámku je hluboce lidská komedie, která popisuje poslední dny slavného milovníka žen a světoběžníka na zámku v Duchcově. Osamělost, intriky a útoky byly součástí jeho sepsaných pamětí, které se později staly proslulými.

Informace najdete v letáčku.

Těšíme se na šechny čarodějnice a čaroděje.

V sobotu 30. dubna od 14 do 17 hodin je pro děti připraven v Jižních zahradách děčínského zámku čarodějnický program. Čarodějky, kouzla a magie. Na děti čeká spousta úkolů, které prověří jejich čarodějné znalosti a dovednosti. Kdo se vyučí desateru řemesel, bude odměněn. Vstup z prvního nádvoří a od zámecké sýpky. Součástí akce bude prodej občerstvení, regionálních produktů a opékání vlastních buřtů.

Vstupné děti: 100 Kč, doprovod: 50 Kč

Sobota 9. dubna 9.15 - 12.00,  velikonoční tvoření: vrbové proutí v květináči a základy pletení proutí. Workshop pro rodiče s dětmi. Vede Růžena Pekařová. Cena: 150.-/os. Cena zahrnuje: proutí, květináč, hlínu (případně si přineste vlastní květináč od průměru 20 cm).

Kdo pomůže komtesce najít velikonoční vajíčka poschovávaná v zahradě? Zámecká koleda, výtvarná dílna a v 15.00 divadelní představení „S kašpárkem za pohádkami“ (loutkový soubor Krajánek). Velikonoční pondělí 18. dubna od 14 do 17 hodin, vstupné děti 90 Kč, doprovod 60 Kč.

Zámek Děčín by chtěl zpříjemnit život lidem, kteří museli opustit místa postižená válkou na Ukrajině, a proto je zveme na prohlídku našeho zámku. Interiérem vás provede zkušená průvodkyně a zároveň rodilá mluvčí ukrajinštiny. Prohlídky budou zdarma a uskuteční se v sobotu 23. dubna od 13:00 a 15:00. Jestli znáte osoby, které by o prohlídku měly zájem, určitě budeme rádi za sdílení této informace.
***
Дєчинський замок хоче зробити життя приємнішем для людей, яким довелося покинути місця, постраждалі від війни в Україні, тому запрошуємо їх на екскурсію по замку. Інтер’єром вас проведе досвідчений гід і водночас носій української мови. Екскурсії будуть безкоштовними та відбудуться в суботу 23 квітня з 13:00 та 15:00. Якщо ви знаєте людей, які були б зацікавлені в турі, ми будемо раді за поширення цієї інформації.

Po dvouleté odmlce zaviněné pandemií koronaviru se Děčín dočká tradičních květnových městských slavností. Jejich součástí budou oblíbené akce: ohňostroj, hudební festival Labefest či Adrenalin Challenge. Program městských slavností bude rozložený do čtyř víkendů a určitě se máte na co těšit. Program slavností průběžně aktualizujeme na https://www.idecin.cz/mestske-slavnosti.

Jako první přijde na řadu floristická soutěž Děčínská kotva. Výstava soutěžních prací bude k vidění na zámku od pátku 13. května. Právě na zámku začne o den později Historický trh májový, na parkovišti u Mariánské louky předvedou své umění sochaři a na parkovišti u městské knihovny se pojede Jízda na pohodu s prohlídkou automobilových veteránů. Kromě Jízdy na pohodu budou všechny zmíněné akce pokračovat také v neděli 14. května.

O týden později odstartuje hudební festival LABEFEST na Smetanově nábřeží. Bude trvat dva dny a fanoušci se mohou těšit například na kapely Divokej Bill a Horkýže Slíže, na rockera Kamila Střihavku či na zpěváka Dalibora Jandu. Vstupenky jsou již v předprodeji. Celý víkend zahájí v pátek 20. května ohňostroj. V sobotu 21. května Děčín ovládnou adrenalinové závody Adrenalin Challenge na Smetanově nábřeží; soutěžit budou moci jak dospělí, tak i děti, které čeká adrenalinové klání v neděli 22. května.

Třetí víkend slavností přinese v sobotu 28.5. na Smetanově nábřeží Mladé Labe, které láká na vystoupení, soutěže a zábavu pro celou rodinu. V Křížové ulici si milovníci vína přijdou na své na akci Den v růžovém. Organizátoři ale myslí i na seniory – Den pro seniory proběhne v neděli 29. května na Smetanově nábřeží.

Městské slavnosti budou pokračovat i první červnový víkend. Pod knihovnou změří své síly hráči streetballu v Labském streetballovém poháru, připraveno bude i Běláskové klání v podzámčí s řadou zajímavých soutěží pro děti. A neděle 5. června nabídne Den plný her na fotbalovém hřišti na Starém Městě.

Po jarních prázdninách se na vaše ratolesti řítí další skvělá akce, kterou pořádá Aquapark Děčín. Ten si připravil pro děti od 4 do 12 let tradiční akci, ve které hravou formou mohou oslavit velikonoční svátky. Více informací v letáčku a na webu aquaparku.

Strana 1 z 41