Jak důležitý je pro nás o Vánocích domov?

Koukám do kalendáře a přestože se zdají být Vánoce daleko a letos s prosluněnými podzimními dny snad ještě dál, v našem Nízkoprahovém denním centru pro osoby bez domova je právě teď čas příprav na zimu a potažmo také Vánoce. Letos to budou již dvanácté Vánoce, které trávíme společně s našimi klienty, osobami bez domova.

Možná si někdo pokládá otázku: „Proč?“. Asi bych si ji kladla také, kdybych nebyla každý rok účastna cvrkotu, při kterém se naši klienti zapojují do příprav Štědrého dne. Centrum je provoněné cukrovím a vánočkami, někteří loupou brambory, jiní krájí zeleninu do salátu, další obalují řízky, slepují cukroví, zdobí stromeček, stoly, okna, dvůr…

Bing, bác, bum...u většiny těchto lidí padají masky, projevují se emoce – radost střídá smutek a přichází sváteční očekávání. „Jonáš“ je pro většinu z nich opravdovým a jediným vánočním domovem. Na Štědrý den před námi sedí velké děti, které se těší nejen na společnou večeři, bohoslužbu, připravený program, ale také na svůj dárek, který na ně každoročně čeká pod rozsvíceným stromečkem.

Nevím, jak bohaté budou letošní Vánoce, ale možná můj článek osloví třeba Vás a stanete se kouskem radosti a štěstí pro někoho, koho neznáte Vy a on nezná Vás.

V tomto předvánočním období mě před rokem překvapila jedna milá, dobře situovaná žena, která se na mě obrátila s dotazem, kde by bylo možné najít o Vánocích naše klienty, protože chtěla s manželem a dětmi naše lidi navštívit a osobně je obdarovat. Chtěla svým dětem jít příkladem a mít „jiné“ Vánoce, udělat něco pro někoho, kdo je v nouzi. Oslovila mě její opravdovost a odhodlanost s jakou do toho šla, a že vůbec o tom přemýšlela. Jiný rok mě zase potěšila starší paní, která osobně napletla snad třicet párů ponožek.

Jak tedy můžete rozdávat svou radost a lásku Vy?

Přemýšleli jsme o několika možnostech. První možností je předání zabaleného dárku, který může obsahovat: nějaké hygienické potřeby (např. sprchový gel, antiperspirant, zubní pastu, holící pěnu, holící břity), ošacení (např. teplé ponožky, čepici, rukavice, šálu, spodky, tílka, slipy, tepláky, mikinu aj.), sladkost, trvanlivou potravinu (konzervu, instantní polévku, instantní jídlo, trvanlivý salám, kompot aj.) a něco pro zábavu (křížovky, osmisměrky, knihu, hru…). Je důležité, aby na balíčku bylo napsáno, pro jakou osobu je určen (pohlaví a přibližný věk) . Do centra dochází přibližně 86% mužů z celkového počtu 160 osob. Prosíme nedávejte do balíčků alkohol a jiné psychoaktivní látky. Na Štědrý den přichází okolo 30 osob,

Druhou variantou je přinesení materiální a potravinové pomoci přímo do centra. Informace lze nalézt na našich stránkách: http://www.ksjonas.cz, v sekci Nízkoprahové denní centrum – Jak můžete pomoci.

Třetí variantou je zaslání finančního daru na běžný účet vedený u České spořitelny, a. s. 2947673389/0800, variabilní symbol 24122018, do poznámky uveďte Vánoce NDC a my sami nakoupíme dárky a potraviny.

Čtvrtou variantou je uspořádání materiální nebo finanční sbírky na pracovišti, v organizaci, škole, kroužku ... a osobní předání v centru.

Poslední variantou je přispění osobní účastí v programu a pomoc přímo v den oslavy Vánoc. Tato zkušenost Vás může obohatit a poodhalit nový pohled na samotné lidi bez domova a naši každodenní pomoc. Pokud si myslíte, že to je to pravé, tak nás kontaktujte, abychom se na případné účasti předem domluvili.

Kde a kdy je možné dárky předat?

Křesťanské společenství Jonáš, z. s.

Nízkoprahové denní centrum pro osoby bez domova

Březová 394/60

Děčín 3– Staré město

tel.: 734 330 251, 734302687

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Materiální pomoc můžete předávat každý pracovní den od 3. 12. do 19.12. od 7:30 do 15:00 hodin.

Finanční pomoc je možno posílat průběžně.

Všechny materiální a peněžní dary budou použity na pomoc osobám bez domova. Dárcům na požádání vystavíme darovací smlouvu. Předem za všechny dary srdečně děkujeme!

Zakončím básní klienta

Pod oblohou plnou hvězd touláme se krajinou,
mé sny, já a můj pes.
Přátelé jsou již dávno pryč, posledního nedávno jsem ztratil,
pochoval ho v zem a zahodil rýč.
Druhý den na to připojil se ke mně malý psík
a já děkoval Bohu za to a tiše šeptal dík.
Od toho dne šlapem světem spolu, někde nás vyhání
a jinde nás zvou ke svému stolu.
Tak šlapem světem dál, já a můj čtyřnohý takový,

jaký se mi jak klukovi zdál.

Za tým NDC Šárka Malevičová, ředitelka

Organizace je zapojena do komunitního plánování města.

Naposledy změněno úterý, 27 listopad 2018 13:12