Kalendář událostí

Předchozí měsíc Předchozí den Následující den Následující měsíc
Roční Měsíční Týdenní Dnes Vyhledat Přejít na měsíc
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA /D2 (Divadlo)
středa, 13. únor 2019, 19:00 - 20:30
Shlédnutí : 122
od Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jaroslav Žák - Hana Burešová
ŠKOLA ZÁKLAD ŽIVOTA
Městské divadlo v Mostě

režie: Robert Bellan
hrají: Tadeáš Horehleď, Jiří Kraus, Matyáš Procházka, Lukáš Kofroň, Vít Herzina, Markéta Hausnerová, Lilian Sarah Fischerová, Michaela Krausová, Kateřina Kluchová, a další
Komedie Škola základ života je divákům patrně nejznámější ze snímku Martina Friče z roku 1938. Scénář filmu však vznikl z divadelní hry středoškolského učitele Jaroslava Žáka, jenž při tvorbě textu vycházel z vlastní humoristické prózy Študáci a kantoři (poprvé vyšla v roce 1937 v beletristické příloze Českého slova a v Lidových novinách). Žák ji sám zdramatizoval pro pražské divadlo D38, kde byla poprvé uvedena pod názvem Škola základ života 31. srpna 1938 v režii E. F. Buriana. Na půdorysu Žákovy humorné 'studie' o světě gymnaziálního školství vznikl také film Cesta do hlubin študákovy duše.
Děj je zasazen do jednoho školního roku (1937 - 1938) a scény z vyučování, z přestávek, ze sborovny i z výletu jsou volně seřazeny a spojuje je patnáct dobových písní (autorů Moravce, Maliny a dalších). Vyloučením 'odbojného' studenta Jindřicha Benetky ze školy končí školní rok i doba 'her a malin nezralých'; ve vzduchu visí předzvěst 2. světové války. Žákovo laskavé a ironické vypravování o 'souboji' studentů a kantorů, plné notoricky známých 'hlášek' i postřehů o studentském životě, je stále platné a bude takové, dokud bude existovat škola; nebo alespoň její určitá podoba. Známé dobové šlágry z 30. let zahraje živá swingová kapela.
vstupné: 240, 220, 190,- Kč


Rezervovat můžete na: zde